Issue 5 January 2015

YORKSHIRE CENTRE DINNER DANCE & ANNUAL AWARDS PRESENTATION

29 November 2014

The Holiday Inn Brighouse was again the venue for the Centres annual Dinner and Awards Presentation. Attended by 123 members and guests, the evening was a resounding success, an excellent dinner was followed by the presentation of our Annual Awards by centre Chairman Tim Wilson.

The raffle raised £500 which was shared between Celebra, a charity supporting children with cerebral palsy and the Yorkshire Centre, who will be putting this towards safety improvements at Harewood.

Following the awards presentation dancing went on until 12:30 am. All attending had an excellent evening and the Centre committee yet again extends its congratulations and thanks to Edith Davison for another splendid event and also to son Anthony for the photography.

BARC Harewood Speed Hillclimb Championship, Sponsored by KT Green Ltd Daniel Hollis Harewood Championship overall winner recieving the Glen Garnett Trophy

 

Daniel Hollis Harewood Championship overall winner receiving the Glen Garnett Trophy

 

 

 

Ben Tranter Harewood Championship 2nd place award

Ben Tranter: Harewood Championship 2nd place award

 

 

 

 

Tracey Taylor-West: Harewood Championship  3rd place  and the Andreason Trophy for the highest place lady

 

 

 

Tracey Taylor-West:

Harewood Championship  3rd place  and the Andreason Trophy for the highest place lady

FTD Award

Paul Martin:The Wilson Trophy for 1st place Harewood Championship FTD Award

Paul Martin: The Wilson Trophy for 1st place Harewood Championship FTD

 Annual Trophies 2014

Richard Spedding: Jack Farrar Trophy

Richard Spedding: Jack Farrar Trophy

Sandra Tomlin: Babra Trophy

Sandra Tomlin: Babra Trophy

Daniel Hollis: Brownlow Peabody Trophy

Daniel Hollis: Brownlow Peabody Trophy

Derek Leetham: Total Trophy

Derek Leetham: Total Trophy

Tracey Taylor-West: Appleyard Trophy

Tracey Taylor-West: Appleyard Trophy

Howard Wilkinson: Wendy Wools Trophy

Howard Wilkinson: Wendy Wools Trophy

Ben Tranter: Ford Woodhead Trophy

Ben Tranter: Ford Woodhead Trophy

Robert Spedding and Ben Tranter: Scruitineers Trophy

Robert Spedding and Ben Tranter: Scruitineers Trophy

Lesley Geen: Tommy Wise Trophy

Lesley Geen: Tommy Wise Trophy

Mark Baker:  Tim de Dombal Trophy

Mark Baker: Tim de Dombal Trophy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Winners not able to attend the dinner

Scott Moran: Yorkshire Post Trophy, Richard Archbould: Richard Sutherland Trophy, Vini Dobson: Wallace Arnold Trophy, Sarah Holdsworth: Arnold Burton Trophy, John Pickett: Guyson Sandblast Trophy, Deryck Jones: John Bindloss Trophy and John Milner: Ronald Hudson Trophy.

Thanks to John English for his (slightly hazy) recollections of the event